INVL Logo

Rait Kondor: Inflatsioon turge enam ei heiduta

Kõrge inflatsioon ei sega enam aktsiaturgudel tõusta. Seda on näidanud käesoleval aastal toimunud aktsiahindade tõus ning sellele viitas aktsiaturu käitumine eelmisel nädalal, kui avaldati USA tarbija- ja tootjahinnaindeksi näitajad.

Turuosalised ootasid USA jaanuari inflatsiooninäitajat huviga, sest see on edasiste baasintresside tõstmise osas määrava tähtsusega. Viimastel kuudel on aastane inflatsioonitempo langenud ning nüüd oli konsensuslik ootus, et aastane inflatsioon langeb detsembri 6,5% pealt 6,2% peale.

Kui teisipäeval 14. veebruaril tulid USA inflatsiooninumbrid, siis see mõjus turgudele esialgu veidi ehmatavalt, sest aastane inflatsioonitempo aeglustus kõigest 6,4% peale. Põhjuseks eelkõigi eluasemekulude (peamiselt rendihind) püsimine suhteliselt kõrgel tasemel. See tõi USA aktsiaturu päeva sees ka ühe protsendi võrra miinuspoolele, kuid päeva teisel poolel taastus turg sisuliselt eelmise päeva hinnatasemele. Ning juba järgmisel päeval, 15. veebruaril, kerkis USA aktsiaindeks päeva lõpuks 0,28%.

Selline turgude käitumine on kardinaalselt erinev sellele, mis toimus eelmise aasta septembris. Septembri keskel teatati, et USA-s aastane inflatsioon oli augustis 8,2%, olles juunis teinud viimaste aastakümnete inflatsioonirekordi 8,9%. Kuna turuosaliste poolt oodati kiiremat inflatsioonitempo alanemist, siis kukutas see info USA aktsiaturu samal päeval koguni 4,3% allapoole ning  järgmise 14 kauplemispäevaga langes USA aktsiaindeks koguni 12,7%. Arvestades, et tervel 2022. aastal kukkus USA aktsiaturg 19,5%, siis selline liikumine tähendas väga kiiret kukkumist.

 

2022. aasta oktoobris välja tulnud USA septembri inflatsiooninäitaja oli taas kõrge, kuid juba ootustele vastav ning see enam olulist liikumist aktsiaturule ei toonud. Novembris välja tulnud inflatsiooninäitajad andsid investoritele tunnistust, et tõesti – inflatsiooni tipp on seljataha jäänud, see jäi juunikuuse ning aktsiaturud hakkasid novembris seepeale taas kerkima ning seda kuni novembri lõpuni.

Detsembri keskpaigas tuli USA keskpangalt taas karmim inflatsiooni vastu võitlemise sõnum, mis vahepeal lootusrikkamaks muutunud aktsiaturu taas allapoole liikuma pani. Seega lõpetati 2022. aasta langusega ning turud olid hakanud vahepealset entusiasmi intressimäärade peatsest tippu jõudmisest minetama.

Kuid käesoleva aasta jaanuari alguses, eelkõige Saksamaa madalam inflatsioon ning nafta ja maagaasi edasine hinnalangus, viis optimismi aktsiaturgude tõusu osas Euroopast üle ka Ameerika Ühendriikidesse. Kui sellele lisada tugev tööjõuturu olukord, mis on vähendanud kartust majanduse tugeva languse osas, siis need aspektid on aidanud aktsiaturgudel käesoleval aastal tõusta.

Võib öelda, et eelmise aasta septembri lõpuga jõudis aktsiaturg oma praeguse tsükli hirmu tipu ära teha, kuigi kukkumine jäi väiksemaks, kui see oli olnud 2020. aasta märtsis, rääkimata 2008. aasta sügisel toimunust. Kuid praegu ei ole ka ühtegi suurt finantsturu osalist pankrotti läinud, nii et süsteemis on suurem kindlus, kui oli toona. Teiselt poolt võib öelda, et tehnoloogiasektoris, eriti keskmise suuruse ja väiksemate ettevõtete seas, hakkas langusturg juba 2021. aasta veebruaris, nii et 2022. aasta septembri lõpuks oli selles vallas langusfaas kestnud juba aasta ja seitse kuud, mis on aktsiaturu tsükli mõttes küllaltki pikk aeg.

USA aktsiaturg on tõusnud käesoleval aastal 6,2% ning jaekaubandusettevõtete alamindeks eraldivõetuna on kerkinud koguni 17%. See näitab selgelt, et optimism USA majanduse taastumise osas on tagasi tulnud. Seda hoolimata sellest, et praegu veel kestev tulemuste hooaeg on näidanud, et USA suuremate ettevõtete (kuuluvad S&P 500 aktsiaindeksi koosseisu) neljanda kvartali kasumid on näidanud aasta lõikes 2,8% suurust langust. Turuosalised olid eelmisel aastal oodanud isegi suuremat tulemuste kukkumist, mis on toonud turgudele kergenduse ning nüüd vaadatakse ka lähituleviku suunas optimistikumalt.

Aktsiaturg on kummalises kahvlis, kus head makromajanduslikud uudised, nagu kõrge tarbimise maht (jaanuaris kasvas USA jaekaubanduse müügimaht kuuga 3%, mis oli ligi kahe aasta tugevaim näitaja) ning tugev tööjõuturu olukord (jaanuaris loodi 517 000 töökohta, mis ületas ootusi enam kui kaks korda ning töötusemäär on rekordiliselt madalal 3,4% tasemel) toovad aktsiate hindasid vahepeal allapoole. Põhjus on selles, et kui aktsiate hindadesse on sisse arvestatud, et tuleb veel vaid üks või äärmisel juhul kaks 0,25%-list intressitõstmist Föderaalreservi poolt, siis tugev tööjõuturu olukord võimaldab Föderaalreservil intresse veel tõsta kolm ja neli korda, juhul kui inflatsiooninäitaja neid ei rahulda. Sest Föderaalreservil peale hinnastabiilsuse hoidmise (inflatsioon 2% juures) teiseks peamiseks eesmärgiks töötuse määra madalal hoidmine, mis praegu on ka õnnestunud.

Peamiseks riskikohaks on aktsiaturgudel asjaolu, et kui inflatsioon siiski järgmistel kuudel rohkem allapoole ei tule (kas siis uuesti kallineva nafta hinna tõttu või mõnel muul põhjusel), siis USA keskpank peab intresse tõstma järgmistel kuudel kahe korra asemel kolm või rohkem korda. Selle riskiteguri viimase näitena oli 16. veebruar, millal aktsiaturg jõudis oodatust kõrgema tootjahinnaindeksi negatiivse mõju endalt päeva sees kõigepealt maha raputada, kuid tuli uuesti protsendi võrra allapoole, kui Föderaalreservi intresside määramise komitee liige Loretta Meister ütles, et tema oleks hea meelega veebruari alguse koosolekul intresse tõstnud 0,5%, mitte 0,25% võrra ning et intressitõstmisi peab veel tegema.

Loomulikult, kui nüüd ka järgmisel kuul peaks tulema taas ootustest kõrgem inflatsiooninäitaja, siis see võib turud tugevamini allapoole tuua, kuid siiski näib, et rõhuasetus turul on selles, et inflatsiooni tipp on ikkagi seljataha jäänud, mis tähendab, et Föderaalreservi intressitõstmiste tipp on ka lähedal – kas siis ühe või kahe intresside tõstmise otsuse kaugusel.

Need on siiski lühiajalised jõnksud turul ning oluline on see, et inflatsiooni tipp on seljataha jäetud. Seda tunnistas hiljuti ka USA ühe suurema panga, Bank of America juht Brian Moynihan, kes ütles, et inflatsiooni taandumise protsess on pihta hakanud. USA suurima panga, JP Morgani juht Jamie Dimon on oma hirmuennustust USA majanduse osas mitme kraadi võrra madalamaks võtnud – veel eelmise aasta mais prognoosis Dimon, et majanduses võib „orkaan“ tulla, kuid nüüd jaanuaris ütles Dimon, et majanduses on veel vaid mõned „tormipilved.“

Sellest, kui märkamatult oleme eelmise aasta sügavast august aktsiaturul välja roninud, annab tunnistust näiteks Prantsuse aktsiaindeks, mis on jõudnud täielikult taastuda 2022. aasta karuturust. Käesoleval aastal on Prantsuse aktsiaturu indeks suuresti luksuskaupade tootja LVMH tõusu toel kerkinud 13,8%, jõudes 16. veebruaril uuele kõigi aegade tipule.

Turgude jaoks on oluline, et inflatsiooni tipp on seljataha jäetud ehk inflatsioonitempo on aeglustunud. Kuigi hinnad on meil oluliselt kõrgemad, kui aasta tagasi ning seega on nii inimeste ostuvõime kui ettevõtete investeerimissoov mõnevõrra pärsitud, siis turud vaatavad ettepoole ning arvestavad sellega, et hinnatõus aeglustub ning praegune intresside tõstmise tsükkel saab õige pea läbi. See ootus, et intresside tõusutsükkel peatselt lõppeb, on turgude jaoks praegu kõige olulisem.