INVL Logo
21JAN2023 Investor Toomase konverents 2023 . Foto autor Raul Mee

Rait Kondor: Peegeldused Investor Toomase konverentsilt – mis saab turgudel edasi

Tuntud varahaldureid ja investoreid Warren Buffettit, Howard Marksi ja Monish Pabraid ühendab asjaolu, et nad on tunnistanud, et ei suuda turu liikumist ette prognoosida. Ometi soovivad tavainvestorid kogu aeg teada saada, mis saab turgudel lähiajal edasi? Kas turu põhi on juba seljataga ning ees on hoogne pulliturg või peab olema veel oma rahade paigutamisega ettevaatlik ning ootama turu allatulekut ning paremaid ostukohti? Üheks kohaks, kus investeerimishuvilised loodavad sellistele küsimustele vastuseid saada on  Investor Toomase konverents, mis toimus 21. jaanuaril juba kaheksandat korda.

 

Aktsiaturu suhtes väga optimistlikud ei olda

Küsimusele, kas turgudel tuleb tõusu-või langusaasta, suuremat konsensust ei saavutatud. See, et turgude osas ollakse ettevaatlikul seisukohal näitas asjaolu, et konverentsi külastajatest, kes antud küsimustele vastasid (90 inimest), vastas 19%, et turg on (languse) eitusfaasis, 28% vastas, et turg on hirmufaasis, 11%, et turg on meeleheitefaasis. Vaid 21% vastanutest arvas, et turg on oma põhjaetapi läbi teinud ning jõudnud turu tõusutsükli alguses olevasse lootuse- või optimismifaasi. See näitab praeguse turuolukorra hindamise keerukust, sest USA aktsiaindeks kukkus eelmisel aastal tipust põhja 25% ning paljud investorid pidasid seda liiga väikeseks languseks selleks, et aktsiad oleksid nende arvates olnud üle müüdud või põhja saavutanud. Nüüd arvavad paljud, et langus võib veel saada jätku, arvestades, et näiteks 2007. – 2009. aasta kukkumine tipust põhja oli ligikaudu 55% ning 2000. aasta internetimulli lõhkemise järel kestis turgude langusfaas üle kahe aasta.

Alexander Elderi kaks stsenaariumit turgude kohta

Pikaajalise kogemusega aktsiakaupleja Alexander Elder, kes on pärit Eestist, kuid elab üle 40 aasta USA-s, rääkis turgudest tehnilise analüüsi pilgu läbi ning sedastas, et USA turg on ka tehnilise analüüsi seisukohalt täpselt sellises vahepealses seisus, kus ei ole selget trendi näha. Kuigi turg on 2022. aasta detsembrist oluliselt ülespoole tõusnud, siis USA peamine aktsiaturu indeks, S&P 500, ei ole veel detsembrist tehtud vahepealsest tipust ülespoole kerkinud. Elder tõi välja, et uue tõusutsükli väljakuulutamiseks oleks vaja, et indeks teeks uusi kõrgemaid põhjasid ja kõrgemaid tippusid.

Selle valguses on esialgu oluline S&P 500 indeksi detsembris tehtud viimane langustrendi tipp, mis oli päeva sees 4100 punkti peal. Reedel, 20. jaanuaril oli indeks jõudnud 3972 punkti peale, nii et detsembris tehtud tipuni jäi minna veel 3,2%.

Elder käis välja USA aktsiaturu kohta kaks stsenaariumit. Esiteks variant A, et turg tuleb alla ning kukub ka 2022. aasta oktoobri madalaimast tasemest allapoole. Teiseks variant B, et turg jõuab praegu veel edasi tõusta ning läheb üle detsembri tipptaseme. Elder kaldus ise variant A poole, arvates, et turgudel võib tulla ikkagi veel üks langusfaas, enne kui turg edasi tõusule läheb.

Peale konverentsi toimumist toimusid aktsiaturul ühe nädalaga huvitavad arengud, et peale esmaspäevast 1,2%-list tõusu proovis aktsiaturg nii teisipäeval kui kolmapäeval allapoole minna, kuid see eriti ei õnnestunud ning turg oli mõlemal päeval vaid õrnas miinuses ning neljapäeval tuli hoopis tugev 1,1%-line tõusupäev ja reedel, 27. jaanuaril, jõudis turg edasi ülespoole minna, nii et S&P 500 indeks jõudis 4081,5 punkti peale, mis oli sisuliselt sama, kui detsembris tehtud päeva lõpu tipptaseme, milleks oli 4080,1 punkti.

Lisaks tõi Elder välja Saksamaa aktsiaturu indeksfondi, mis alustas kerkimist eelmise aasta oktoobri põhjast ning mis oli käesoleva aasta alguses väga järsult tõusnud. Selle indeksi puhul arvas Elder, et see on vähemalt lühiajaliselt üleostetud ning ta arvas, et siin tuleb indeks allapoole.

Kui vaadata indeksi pikaajalist pilti, siis DAX indeksi põhi jäi eelmise aasta oktoobrisse ning indeks kerkis varasemast langustrendi tipust ülespoole juba novembris ning praeguseks on DAX indeks jõudnud teha juba uue kõrgema põhja ning kaks uut kõrgemat tippu (vt juuresolevat graafikut). Nii et kui Elder soovitas USA turu puhul rahulikult oodata, et turg teeks uue kõrgema põhja ja uue trendijoone kõrgema tipu, siis Saksa aktsiaturul on need tingimused juba täidetud. Nii et kui arvestada graafiku pildiga, siis see räägib selle kasuks, et Saksamaa aktsiaturul on põhi juba seljataga.

Kui päev enne konverentsi ehk 20. jaanuaril sulgus DAX indeks 15033 punkti peal, siis peale konverentsi, esmaspäeval, tõusis indeks veel 0,46%, teisipäeval ja kolmapäeval oli väikeses, alla 0,1%-lises miinuses ning neljapäeval ja reedel tegi õrna tõusu, lõpetades nädala 15150 punkti peal. Nii et konverentsile järgnenud nädalal tõusis DAX indeks veel 0,8%, olles aasta algusest kerkinud 8,8%.

Graafik 2. Saksamaa DAX aktsiaindeks viimasel 2 aastal (allikas: marketscreener.com). Sinised jooned – uued madalamad tipud, punased jooned – uued madalamad põhjad.

Fundamentaalanalüüs Balti aktsiatest

Väärtusinvestorite koolkonna alusepanija Benjamin Grahami järgijad teavad, et investeeringut tehes on oluline, et saaksid aktsiat osta teatud turvalisuse kattega ehk osta vara selle sisemisest väärtusest oluliselt soodsamalt. Konverentsil andis ettevõtte sisemise väärtuse arvutamise üldistest põhimõtetest ehk fundamentaalanalüüsist hea ülevaate Paavo Siimann, kes lisaks teoreetilisele tagapõhjale tõi välja ka Balti aktsiate peamised väärtuskordajad.

Kui arvestada omakapitali tootlikkust (ROE) ning aktsia hinna ja raamatupidamisliku väärtuse suhet (P/B), siis selle järgi on soodsal hinnatasemel Ignitis, Silvano Fashion Group, EfTEN Real Estate Fund III, Šiauliu Bankas, Merko Ehitus, Enefit Green ja Tallinna Kaubamaja. Loomulikult tuleb aktsiatesse investeerides vaadata ka ettevõtte tulevikuperspektiivi kooskõlas ümbritseva keskkonna ja konkurentidega ning ettevõtte arengufaasi, kuid arvestades, et eeltoodud firmad on kasumis (ROE on positiivne), siis vähemalt lähiminevikus on nad end suutnud tõestada.

Baltikumi suuremate börsifirmade, Ignitis grupe ja Enefit Greeni juhid rääkisid konverentsi laval toimunud intervjuul mitu korda nende tootmisvõimsused lähiaastatel kasvavad, kuid ühe olulise aspektina jäi meelde Ignitis grupė juhi Darius Maikštėnase prognoos, et 2023. aastal näeme vähem turukõikumist ning madalamaid energiahindasid. Samuti oli märkimisväärne Maikštėnase poolt öeldu, et „Ignitis on nagu steroididel kasvav Enefit Green.“

 

Turu üldine vaade – kriisid käivad turgudega kaasas

Investor Toomase konverentsi lõpetas üle kümne aasta New Yorgis JP Morgani pangas töötanud ning nüüd Tallinnas elav investeeringute juht Alejandro Jimenez, kes tõi välja graafiku, kus oli hästi näha, et kogu tema investeeringute juhi karjääri jooksul on maailmas ikka olnud erinevaid kriise ning samas on aktsiaturud kokkuvõttes suutnud ikkagi ülespoole kerkida. Kuna aktsiaturud pikaajalises plaanis on alati ülespoole läinud, siis see on üks põhjus, miks sellised konverentsid ka edaspidi investeerimishuvilisi kokku toovad.